مراقبت بعد از بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس

کلینیک رونیکا

کلینیک رونیکا

بوتاکس یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین شکل در دنیای پزشکی زیبایی است. این متد یک روش سریع و ساده است که با حداقل زمان از کار افتادگی و خطر کم عوارض جانبی همراه است. با این حال، پس از تزریق بوتاکس، برخی تغییرات در سبک زندگی برای اطمینان از بهبودی ایمن لازم است.

مراقبت بعد از بوتاکس گسترده نیست و اکثر بیماران می‌توانند تمام فعالیت های معمول خود را در عرض یک تا دو روز از سر بگیرند. پیروی دقیق دستورالعمل‌های پزشک بعد از عمل یکی از مهم‌ترین مراحل در پیشگیری از عوارض و گرفتن بهترین نتایج ممکن است. در زیر، راهنمای مختصری برای مراقبت بعد از بوتاکس ارائه خواهیم کرد.

مستقیما پس از تزریق


برای انجام مراقبت بعد از بوتاکس، تا موقعیکه برنامه روزانه شامل فعالیت بدنی شدید یا قرار گرفتن در معرض شدید آفتاب نباشد، پس از تزریق بوتاکس نیازی به مرخصی از مدرسه یا کار نیست و می‌توانید با خیال راحت در اکثریت قریب به اتفاق فعالیت های روزانه شرکت کنید.

برای چهار تا پنج ساعت اول پس از تزریق، از دست زدن یا مالیدن صورت خودداری کنید. همچنین باید در حالت ایستاده بمانید و از خوابیدن روی صورت خودداری کنید. بعد از انجام عمل بوتاکس تا حد امکان از نور مستقیم خورشید دوری کنید.

مراقبت بوتاکس

همچنین در مورد روش میکرونیدلینگ برای جوانسازی پوست بخوانید.

بوتاکس معمولا آنقدر دردناک نیست که پس از تزریق نیاز به دارو داشته باشید. برخی از بیماران ممکن است احساس ناراحتی خفیفی کنند، بنابراین بهتر است که در طول جلسه از پزشک خود بپرسید که مصرف کدام دارو برای شما بی خطر یا خطرناک است. برخی از داروهای بدون نسخه مانند داروهای ضد التهاب و رقیق کننده خون مانند آسپرین ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهند. ممکن است پزشک به شما یک کرم بی حس کننده موضعی بدهد تا به جای داروی خوراکی از آن استفاده کنید.

روزهای بعد از درمان


طی مراقبت بعد از بوتاکس لازم است تا 24 ساعت اول پس از درمان از تمرینات بدنی شدید خودداری کنید. فعالیت‌های سبک‌تر روزانه مانند پیاده‌روی، آشپزی و تمیز کردن باید بصورت ایمن انجام شوند. شب اول پس از تزریق بوتاکس، روی ناحیه درمان نخوابید و بهتر است به پشت بخوابید.

به مدت 24 ساعت پس از درمان به دور از نور مستقیم خورشید بمانید. در برخی موارد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا 48 ساعت از نور خورشید دوری کنید.

از قرار گرفتن در معرض گرما به مدت 24 تا 48 ساعت که شامل دوش آب گرم، تخت برنزه کردن، جکوزی و سونا می شود، خودداری کنید.

در حالی که مصرف الکل بعد از بوتاکس معمولاً خطری ندارد، توصیه میشود به عنوان یک اقدام احتیاطی به مدت 24 ساعت الکل مصرف نکنید. الکل یک رقیق کننده خون است، بنابراین به طور بالقوه می‌تواند کبودی را تشدید کند. برخی از بیماران نیز پس از درمان بوتاکس دچار سرگیجه یا خواب آلودگی می‌شوند که می‌تواند با مصرف الکل بدتر شود.

از آرایش تا 24 ساعت پس از درمان و همچنین استفاده از هرگونه محصولات مراقبت از پوست روی صورت خودداری کنید چون می‌تواند پوست شما را تحریک کند و به طور بالقوه روند بهبودی را مختل کند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که یک روز بعد از درمان، چند تمرین سبک صورت انجام دهید که معمولاً شامل حالات طبیعی صورت مانند لبخند زدن و اخم کردن است و این تمرینها به تأثیر بوتاکس کمک میکند.

همیشه در مورد جدول زمانی دقیق بهبودی خود با پزشک خود صحبت کنید. برای هر بیمار متفاوت است و عوامل زیادی در تعیین زمان از سرگیری فعالیت های خاص نقش دارند.

عوارض بوتاکس چه هستند؟


بوتاکس معمولا یک روش کم خطر است و اکثر بیماران عوارض جانبی جدی را تجربه نمی‌کنند. با این حال، باید مراقب عوارض در چند روز اول پس از درمان باشید تا بدانید چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید.

برخی از عوارض جانبی بسیار شایع هستند و باید خود به خود از بین بروند. برای چند روز می‌توانید انتظار کمی تورم و حساسیت در نزدیکی ناحیه تزریق را داشته باشید. و این غالبا نیازی به درمان پزشکی ندارد، اما درد در نواحی تزریق اغلب با کمپرس سرد قابل درمان است.

اغلب، ناحیه تحت درمان ممکن است پس از تزریق بوتاکس سفت شود. که این کاملا یک روند طبیعی است و با گذشت زمان از بین می‌رود.

اگر علائمی مانند ضعف عضلانی، مشکل در بلع، مشکل در تنفس، یا تغییرات بینایی را تجربه کردید، فوراً با پزشک معالج خود تماس گرفته و از وی کمک بخواهید چون این علائم می‌توانند نشانه یک عارضه جدی تر باشد.

بهترین راه برای جلوگیری از عوارض این است که تمام دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید و با یک پزشک معتبر و باتجربه کار کنید.

در صورت بروز برخی عوارض، مانند افتادن پلک، پزشک می‌تواند آن را درمان کند. خوشبختانه، این نوع عوارض یک اتفاق نادر است و بسیار به میزان محدود اتفاق افتاده است.

همچنین در مورد بوتاکس پیشانی بخوانید.

مراقبت بعد از بوتاکس: خط آخر


تزریق بوتاکس به طور قابل توجهی زندگی شما را مختل نمی‌کند. شما می‌توانید اکثریت قریب به اتفاق فعالیت های روزانه را بدون اینکه خود را در معرض خطر عوارض قرار دهید، از سر بگیرید. در حالی که باید برای یک یا دو روز از مواردی مانند نور خورشید، ورزش های شدید و آرایش اجتناب کنید، بازیابی بوتاکس فرآیندی روان است که نیازی به استراحت خاصی ندارد و افراد در عملکرد روزانه خود دچار مشکل نمیشوند.

همیشه مطمئن شوید که دستورالعمل های مراقبت بعد از بوتاکس را به دقت دنبال می‌کنید و به راهنمایی های خاص پزشک خود گوش دهید. این بهترین راه برای جلوگیری از عوارض و تضمین نتایج با کیفیت است.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Print