درمان میگرن با بوتاکس

درمان میگرن با بوتاکس

کلینیک رونیکا

کلینیک رونیکا

درمان میگرن با بوتاکس: راهکاری موثر برای کاهش درد و افزایش کیفیت زندگی

درمان میگرن با بوتاکس یک روش موثر و مورد تأیید پزشکی برای کاهش شدت دردهای میگرن می‌باشد. این روش، با استفاده از تزریق بوتولینوم توکسین نوع A به نقاط خاصی از سر و گردن، بهبود قابل توجهی در کاهش دردها و همچنین کاهش فراوانی حملات میگرن ایجاد می‌کند.

با استفاده از این روش، بیماران قادرند به طور قابل ملاحظه‌ای از کیفیت زندگی خود بهره‌مند شوند. درمان میگرن با بوتاکس نه تنها بهبود دردهای حاد میگرن را فراهم می‌کند بلکه در پیشگیری از حملات متکرر نیز بسیار موثر است. در ادامه مقاله به درمان میگرن با بوتاکس بیشتر میپردازیم.

بوتاکس و درمان میگرن مزمن

بسیاری از ما تزریق بوتاکس را راهی برای پنهان کردن علائم پیری و چین و چروک در پوست می‌دانیم. اما بوتاکس ریشه در درمان طیف وسیعی از موارد پزشکی داشته است و اکنون به عنوان پیشگیری کننده برای میگرن مزمن نیز استفاده می‌شود.

درمان میگرن با بوتاکس برای کاهش تدریجی دفعات و شدت سردردهای میگرنی مورد استفاده قرار میگیرد و برای بسیاری از افراد یک درمان موثر است که کیفیت زندگی آنها را بصورت چشمگیری بهبود می‌بخشد.

بوتاکس را بهتر بشناسیم

ماده بوتاکس (onabotulinumtoxinA) یک نوروتوکسین خالص شده و بسیار رقیق است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. در واقع بخشی از گروهی از سموم است که می‌تواند باعث ایجاد بوتولیسم شود، اما در شکل خالص آن هم از نظر پزشکی و هم در زیبایی استفاده می‌شود.

بوتاکس برای کاهش خطوط ریز و چین و چروک از طریق مسدود کردن سیگنال عصبی به ماهیچه‌ها استفاده می‌شود و باعث شل شدن عضلات می‌شود. اینکه چگونه بوتاکس به میگرن مزمن کمک می‌کند کاملاً درک نشده است، اما به طور کلی تایید شده است که بر اعصاب حسی درگیر در مسیرهای درد میگرنی تأثیر می‌گذارد.

تزریق بوتاکس در نقاط خاص زیر پوست اطراف صورت و گردن به کاهش انتشار انتقال دهنده های عصبی (مواد شیمیایی مغز) درگیر در درد میگرن، مانند پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین، کمک می کند.

با گذشت زمان، بوتاکس می‌تواند به کاهش حساسیت مغز شما و کاهش واکنش بیش از حد آن به محرک های میگرن کمک کند.

استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن

بوتاکس میگرن

همچنین در مورد هایفوتراپی صورت بخوانید.


بوتاکس اولین بار در دهه 1970 توسط چشم پزشکان برای درمان بیماری های چشمی مانند بلفارواسپاسم (پلک زدن غیرارادی یا اسپاسم پلک) و چشمک زدن استفاده شد. از آن زمان، برای درمان سایر شرایط پزشکی از جمله اختلال عملکرد مثانه، انقباضات عضلانی و تعریق بیش از حد زیر بغل تایید شده است.

در سال 1998، یک جراح پلاستیک آمریکایی گزارش داد که برخی از بیمارانش که بوتاکس زیبایی دریافت کرده بودند، پس از درمان، بهبودی در سردردهای میگرنی خود را تجربه کرده‌اند. بعد از آن مطالعات و تحقیقات بسیاری برای اثبات تاثیرات درمان میگرن با بوتاکس انجام گرفت.

در سال 2019، محققان داده‌های 211 بیمار را که در 7 مطب خصوصی مغز و اعصاب در استرالیا بوتاکس دریافت کرده بودند، بررسی کردند. این مطالعه نشان داد که 75 درصد از بیماران تحت درمان‌ بوتاکس، برخی علائم مثبت از جمله کاهش روزهای سردرد و کاهش تعداد روزهایی که از داروهای ضد درد حاد استفاده می‌کنند را تجربه کرده‌اند.

افراد واجد شرایط برای درمان میگرن با بوتاکس


بوتاکس فقط برای میگرن مزمن تایید شده است و هیچ مدرکی برای حمایت از استفاده از آن برای کمک به درمان میگرن اپیزودیک یا سردردهای تنشی وجود ندارد.

در بسیاری از کشورها بوتاکس برای درمان میگرن مزمن توسط یک متخصص آموزش دیده قابل دسترسی است. برای واجد شرایط بودن در درمان میگرن با بوتاکس، باید معیارهای زیر را داشته باشید:

 • به طور متوسط ​​15 روز یا بیشتر سردرد در ماه، با حداقل 8 روز میگرن، حداقل به مدت 6 ماه قبل از شروع درمان.
 • به حداقل 3 داروی پیشگیری کننده میگرن (پروپرانولول، آمی تریپتیلین، متی سرژید، پیزوتیفن، سیپروهپتادین یا توپیرامات) پاسخ ناکافی داشته‌اید و یا عدم تحمل یا منع مصرف داشته‌اید.
 • بزرگسال باشد و تحت درمان متخصص مغز و اعصاب باشد.

در طول درمان بوتاکس چه انتظاری باید داشت


قبل از شروع اولین درمان میگرن با بوتاکس، پزشک متخصص باید در مورد عوارض و خطرات آن صحبت کند که زمان خوبی برای پرسیدن سؤالات و بررسی اینکه آیا آنها از پروتکل بوتاکس تعیین شده برای میگرن مزمن پیروی میکنند یا خیر میباشد.

پزشک متخصص شما از یک سوزن کوچک برای تزریق 0.1 میلی لیتر یا 5 واحد بوتاکس در هر محل درست زیر پوست شما استفاده میکند. با هر تزریق ممکن است احساس سوزش خفیفی داشته باشید. از آنجایی که بوتاکس در ویال های 100 واحدی ارائه می‌شود، برخی از متخصصان مغز و اعصاب ممکن است چند تزریق بیشتر در مناطقی که درد میگرنی خود را تجربه می‌کنید انجام دهند.

درمان حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد و هیچ محدودیتی برای رانندگی یا سایر فعالیت های روزانه پس از درمان میگرن با بوتاکس وجود ندارد.

درمان میگرن

مهم است که به یاد داشته باشید بوتاکس یک راه حل سریع برای میگرن نیست. معمولاً 2 یا 3 درمان لازم است تا متوجه شوید که آیا در کاهش دفعات یا شدت درد میگرن شما مؤثر است یا خیر. درمان میگرن با بوتاکس هر 12 هفته تکرار می‌شود، به این معنی که ممکن است 6 تا 9 ماه طول بکشد تا تفاوت را احساس کنید. برخی از افراد پس از اولین درمان خود بهبودهایی را گزارش کرده اند، بنابراین مانند بسیاری از درمان های میگرن، نتایج بسیار فردی هستند.

بسیاری از افراد گزارش می‌دهند که فواید بوتاکس بعد از حدود 10 هفته از بین می‌رود و شدت و دفعات حملات میگرنی نزدیک به تاریخ درمان بعدی افزایش می‌یابد.

شما نیازی به قطع مصرف سایر داروهای پیشگیرانه با بوتاکس ندارید و در صورت نیاز می‌توانید به استفاده به داروهای سقط جنین نیز ادامه دهید.

اگر بعد از 3 درمان سردردهای میگرنی شما بهبود نیافته است، بوتاکس ممکن است درمان مناسبی برای شما نباشد.

عوارض و خطرات درمان میگرن با بوتاکس

مانند سایر داروها، عوارض جانبی و خطرات کمی در درمان با بوتاکس وجود دارد، اگرچه بیشتر آنها نادر و موقتی هستند.

شایع ترین عارضه جانبی پس از درمان میگرن با بوتاکس، گردن درد است که در حدود 9 درصد از افراد گزارش شده است.

حدود 5 درصد از افراد داشتن یک میگرن را پس از درمان گزارش کردند، با این حال سردرد و میگرن معمولاً در ماه اول درمان رخ می‌دهند و با تکرار درمان کاهش می‌یابند.

سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • افتادگی پلک
 • درد در محل تزریق
 • درد و ضعف عضلانی
 • گرفتگی عضله
 • از دست دادن حرکت صورت
 • بثورات پوستی
 • خارش
 • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی
 • عوارض جانبی نادر اما جدی شامل مشکلات تنفسی و بلع و گسترش سم بوتاکس است

بوتاکس برای میگرن مزمن فقط برای افراد 18 سال و بالاتر تایید شده است و ایمنی آن در دوران بارداری و شیردهی ناشناخته است.

افزودن بوتاکس به لیست درمان

بوتاکس برای چندین دهه برای درمان برخی شرایط پزشکی استفاده شده است و یک گزینه درمانی عالی برای افراد مبتلا به میگرن مزمن بوده است. عوارض جانبی درمان میگرن با بوتاکس نادر و خفیف است و بزرگترین ترس بسیاری از افراد وارد شدن سوزن به پوست است.

علاوه بر اثرات مثبتی که بوتاکس می‌تواند داشته باشد، مانند کاهش شدت و دفعات حملات میگرن، چیزهای مهمتری نیز وجود دارد که اغلب فراموش می کنیم که از دست داده ایم و با تزریق بوتاکس آنها را دوباره بدست می‌آوریم.

همچنین در مورد مراقبت بعد از بوتاکس بخوانید.

بوتاکس ممکن است به شما کمک کند تا ساعاتی را که به دلیل میگرن از دست داده‌اید را جبران کنید، از جمله:

 • داشتن زمان با کیفیت بیشتر با دوستان و خانواده
 • مرخصی کمتر از محل کار و مدرسه
 • توانایی عملکرد بهتر در طول حمله میگرن
 • ایجاد موقعیتی برای به عهده گرفتن مسئولیت بیشتر در محل کار
 • توانایی دنبال کردن پروژه های سنگین


بوتاکس یک راه حل سریع برای درمان میگرن مزمن نیست و اگر موثر باشد، برای مزایای مداوم باید درمان را هر 12 هفته یکبار باید آن را ادامه دهید.

برای دریافت نوبت جهت مشاوره و درمان با ما در تماس باشید.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Print