پی آر پی برای ریزش مو

همه چیز درباره تزریق پی آر پی برای ریزش مو – متد جدید (PRP)

کلینیک رونیکا

کلینیک رونیکا

پی آر پی درمانی چیست؟

PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) برای درمان ریزش مو یک درمان پزشکی سه مرحله ای است که در آن خون فرد گرفته، پردازش و سپس به پوست سر تزریق می‌شود. تعداد زیادی از متخصصان پوست و مو تصور می‌کنند که تزریق پی آر پی برای ریزش مو باعث رشد طبیعی مو شده و با افزایش خون رسانی به فولیکول مو و افزایش ضخامت ساقه مو باعث حفظ و تراکم آن می‌شود.

گاهی اوقات این روش با سایر روش ها یا داروهای ریزش مو ترکیب میشود. تحقیقات کافی برای اثبات اینکه آیا PRP یک درمان موثر برای ریزش مو است یا خیر، انجام نشده است. با این حال، پی آر پی درمانی است که از دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفته است. این روش بطور کلی برای مشکلاتی مانند التیام تاندون ها، رباط ها و عضلات آسیب دیده استفاده می‌شود.

پی آر پی برای ریزش مو


درمان پی آر پی یک فرآیند سه مرحله ای است. اکثر درمان‌های PRP به سه جلسه درمانی به فاصله 4 تا 6 هفته نیاز دارند.

درمان های نگهدارنده هر 4 تا 6 ماه یکبار مورد نیاز است.

گام 1:
خون مورد استفاده معمولاً از بازوی شما گرفته می‌شود و در یک سانتریفیوژ (ماشینی که به سرعت می چرخد ​​تا مایعات با چگالی های مختلف را جدا کند) قرار می گیرد.

گام 2:
پس از حدود 10 دقیقه در سانتریفیوژ، خون شما به سه لایه تقسیم می شود:

پلاسمای فقیر از پلاکت
پلاسمای غنی از پلاکت
سلول های قرمز خون


گام 3:
پلاسمای غنی از پلاکت به داخل یک سرنگ کشیده می‌شود و سپس به مناطقی از پوست سر که نیاز به رشد موی بیشتری دارند تزریق میشود.

فواید پی ار پی مو

آیا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) می‌تواند ریزش مو را درمان کند؟

ریزش مو و نازک شدن مو از مشکلات رایج در همه جنسیت ها هستند. ببش از نیمی از افراد پس از بزرگسالی دچار ریزش مو و تاسی میشوند به ویژه پس از رسیدن به سن 50 سالگی یا در نتیجه داشتن استرس این امر شایع است.

به ظاهر صدها درمان مختلف ریزش مو با سطوح مختلف اطمینان و موفقیت وجود دارد. اما برخی از آنها بصورت علمی بسیار قوی تر از دیگر روشها هستند.

یکی از این درمان ها پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) است. پی آر پی در واقع ماده ای است که از خون شما گرفته می‌شود و به پوست سر شما تزریق می شود که ظاهراً می تواند به بهبود بافت های بدن از جمله فولیکول هایی که موهای شما از آن رشد می کنند کمک کنند.

پی آر پی با استفاده از مکانیزمی شبیه سانتریفیوژ از خون شما مقداری پلاکت استخراج میکند به این صورت که می تواند موادی را از خون شما جدا کرده و غلظت پروتئین های خاصی را در مواضع تزریق افزایش دهد که این امر باعث بهبودی در آن قسمت می‌گردد.

این نوع درمان باعث شده تا پی آر پی به طور بالقوه به تنهایی برای درمان آسیب های تاندون و آرتروز قابل استفاده باشد.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که تزریق پی آر پی می تواند به درمان آلوپسی آندروژنیک (طاسی با الگوی مردانه) نیز کمک کند.

عوارض جانبی روش پی آ پی برای ریزش مو


از آنجایی که درمان پی آر پی برای ریزش مو شامل تزریق خون خود به پوست سر شما است، شما در معرض خطر ابتلا به یک بیماری مسری نیستید.

اما با این حال، هر درمانی که شامل تزریق باشد همیشه احتمال عوارض جانبی هرچند اندک وجود دارد مانند:

 • آسیب به عروق خونی یا اعصاب
 • عفونت
 • کلسیفیکاسیون در نقاط تزریق
 • بافت اسکار


همچنین این احتمال وجود دارد که واکنش منفی نسبت به بیهوشی مورد استفاده در درمان داشته باشید. اگر تصمیم به پیگیری درمان پی آر پی برای ریزش مو برای ریزش مو دارید، از قبل به پزشک خود در مورد تحمل خود نسبت به داروهای بیهوشی اطلاع دهید.

خطرات احتمالی پی آر پی برای ریزش مو


حتماً لیست تمام داروهایی را که مصرف می‌کنید، از جمله مکمل‌ها و گیاهان دارویی را قبل از اجرای عمل پی آر پی برای ریزش مو به پزشک خود گزارش دهید.

هنگامی که برای مشاوره اولیه خود به کلینیک می‌آیید، بسیاری از پزشکان پی آر پی برای ریزش مو را توصیه نمیکنند اگراین شرایط را داشته باشید:

 • از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید
 • سیگاری شدید هستند
 • سابقه سوء مصرف الکل یا مواد مخدر دارید


همچنین در صورت تشخیص موارد زیر ممکن است برای درمان رد شوید:

 • عفونت های حاد یا مزمن
 • سرطان
 • بیماری مزمن کبدی
 • بیماری مزمن پوستی
 • بی ثباتی همودینامیک
 • هیپوفیبرینوژنمی
 • اختلال متابولیک
 • سندرم های اختلال عملکرد پلاکتی
 • اختلال سیستمیک
 • سپسیس
 • تعداد پلاکت کم
 • بیماری تیرویید
پی ار پی چیست

اگرچه شواهد بالینی محدودی وجود دارد که تزریق پی آر پی برای ریزش مو و درمان آن موثر است، اما بسیاری از افراد معتقدند که پی آر پی راهی ایمن و موثر برای معکوس کردن ریزش مو و تحریک رشد موهای جدید است که میتواند در آینده ای نه چندان دور به یکی از مهمترین و بهترین روشهای جلوگیری از ریزش مو و ترمیم آن تبدیل گردد.

با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید کدام درمان یا ترکیبی از درمان ها برای شما بهترین انتخاب در درمان ریزش مو است.

سوالات متداول

آیا PRP می‌تواند با دیگر روش‌های درمانی برای ریزش مو ترکیب شود؟

بله، PRP می‌تواند با دیگر روش‌های درمانی برای ریزش مو مانند هیرمزوتراپی، میکرونیدلینگ و تزریق‌های موضعی اسید هیالورونیک ترکیب شود.

آیا PRP برای ریزش مو در زنان و مردان بطور موثر است؟

بله، PRP برای ریزش مو در زنان و مردان موثر است، اما احتمالاً تاثیرگذاری آن برای هر فرد متفاوت است.

چه مدت زمانی برای دیدن نتایج پس از تزریق PRP برای ریزش مو طول می‌کشد؟

مدت زمان دیدن نتایج پس از تزریق PRP برای ریزش مو بستگی به شدت ریزش مو و میزان تحریک رشد موها در هر شخص دارد. ممکن است تا چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا نتایج دیده شود و ممکن است نیاز به جلسات دوره‌ای دیگر باشد.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Print