بوتاکس پیشانی

در مورد تزریق بوتاکس پیشانی چه می‌دانیم؟

کلینیک رونیکا

کلینیک رونیکا

وقتی در مورد تزریق بوتاکس پیشانی صحبت می کنیم، ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که به طور کلی بوتاکس چیست و چگونه به “دارویی که همه چیز را درمان می‌کند” تبدیل شده است. بسیاری از مواقع بوتاکس با سایر مواد تزریقی یا پرکننده‌ها مخلوط می‌شود و قبل از بررسی جزئیات باید در مورد آن توضیح دهیم.

بوتاکس در واقع نام یک شرکت با مارک نوروتوکسین تزریقی متعلق به شرکت داروسازی AbbVie است و ماده تشکیل دهنده آن توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم بوجود می‌آید. بوتاکس اولین بار توسط FDA برای درمان استرابیسم استفاده شده است ولی در واقع مسیر متفاوتی را برای آنچه در نظر گرفته شده بود در پیش گرفت و در دنیای زیبایی برای خلاص شدن از شر چین و چروک به محبوب زیادی رسید.

نه تنها زنان، بلکه مردان نیز شروع به استفاده از بوتاکس برای رفع چین و چروک پیشانی خود کرده‌اند و کلینیک‌هایی در سراسر جهان به وجود آمده است تا از بوتاکس به عنوان یک ماده تزریقی برای از بین بردن چین و چروک مراجعه کنندگان استفاده کنند.

به غیر از از بین بردن چین و چروک، بوتاکس در قسمت های خاصی از بدن برای اسپاسم، تعریق بیش از حد، بیش فعالی مثانه و تنبلی چشم استفاده می‌شود. میزان استفاده از بوتاکس در حال رشد بوده و فهرست درمان های تایید شده FDA برای بسیاری از ناهنجاری های بدن را افزایش داده است.

دلیل تزریق بوتاکس روی پیشانی چیست؟


پیشانی به دلیل عضله فرونتالیس روی پیشانی و بیشتر به علت روند طبیعی پیری، چین و چروک را برای مردان و زنان بعد از 20 سالگی نشان می‌دهند. عوامل دیگری مانند انتخاب سبک زندگی و انقباضات مکرر عضلات صورت ممکن است باعث ایجاد خطوط چین و چروک شود مانند بالا بردن ابروها و استرس بیش از حد به دلیل فریاد زدن مکرر.

برای جلوگیری از این امر و مسدود کردن اعصاب پیشانی و ایجاد خطوط چین و چروک روی پیشانی، تزریق بوتاکس انتخاب خوبی برای کمک به مبارزه با آن است. برای از بین بردن چین و چروک و خطوط اخم اطراف پیشانی، بوتاکس تزریق می‌شود تا به طور موقت اعصاب متصل به عضلات پیشانی را مسدود کند. طی چند روز پس از درمان، با حرکت عضلات صورت، متوجه صاف شدن پوست خود خواهید شد. هنگام تزریق در مناطقی که می‌خواهید صاف تر به نظر برسد، تفاوت را در خطوط اخم، پنجه کلاغی و خطوط پیشانی مشاهده خواهید کرد.

قبل و بعد تزریق بوتاکس پیشانی

همچنین در مورد درمان میگرن با بوتاکس بخوانید.

تزریق بوتاکس در پیشانی چگونه عمل می‌کند؟


هر بار که صدایی را می شنوید، دستان خود را حرکت می دهید یا به زبانی صحبت می کنید، میلیون ها نورون در مغز شما پیام هایی را به سراسر بدن شما ارسال می کنند تا این عملکردها انجام شوند. همین عملکردها روی عضلات صورت شما کار می‌کند تا به شما کمک کنند که منقبض شده و حالات مختلف چهره داشته باشید. این سیگنال‌های الکتریکی که به پیشانی می‌رسند و خطوط را در حین انقباض صورتتان نشان می‌دهند، می‌توانند به طور موقت با پرکننده بوتاکس مسدود شوند.

انتقال الکتریکی به عضله به عنوان استیل کولین شناخته می‌شود و ماده اولیه ای است که پیام انقباض صورت و پیشانی را دریافت می‌کند. بوتاکس با مسدود کردن سیگنال‌های عصبی برای رسیدن به ماهیچه‌ها عمل می‌کند و حرکتی را که باعث نمایان شدن چین و چروک و خطوط می‌شود، کاهش می‌دهد.

بوتاکس با حرکت به داخل عضله در پیشانی عمل می‌کند و نوروتوکسین‌ها به اعصابی که در آنجا متصل می‌شوند پخش می‌شود و از آزاد شدن انتقال‌دهنده‌های عصبی برای حرکت عضلات پیشانی جلوگیری می‌کند. به طور معمول، مثل این است که پیشانی شما در محل تزریق فلج شده است.

چک لیست اقدامات بعد از بوتاکس پیشانی


هنگام اتمام درمان بوتاکس پیشانی، باید یک چک لیست را دنبال کنید تا مطمئن شوید که بوتاکس دست نخورده باقی می‌ماند. مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی برای به دست آوردن بهترین نتایج بسیار مهم است و در زیر یک چک لیست برای مراقبت های پس از بوتاکس آورده شده است:

  • به مدت 24 ساعت محل درمان را لمس نکنید و ماساژ ندهید
  • تا 2 هفته آینده از نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش خودداری کنید
  • تا 5 ساعت اول پس از درمان دراز نکشید. نشستن مشکلی ندارد
  • پس از درمان از انجام هیچ گونه فعالیتی مانند بلند کردن اجسام سنگین، زور زدن، حمل کردن یا حرکات سنگین در طول روز خودداری کنید.
  • به عضلات صورت فشار وارد کنید تا بوتاکس راه خود را به نواحی عضلانی پیدا کند
  • از سربند یا کلاه استفاده نکنید
  • در 24 ساعت اول از مصرف هرگونه مکمل و داروهای بدون نسخه خودداری کنید
  • برای کاهش کبودی، هر ساعت به مدت 10 دقیقه یخ را روی نواحی کبودی خود قرار دهید
  • نتایج 3-5 ماه پس از تزریق باقی می ماند
  • از سیگار کشیدن یا مصرف الکل تا حد امکان خودداری کنید

چند واحد بوتاکس برای پیشانی لازم است؟


معمولا بستگی به عوامل مختلف دارد. تولید کننده بوتاکس حداکثر 30 واحد در ناحیه پیشانی را پیشنهاد می‌کند. برای افرادی که برای اولین بار استفاده می‌کنند، به خصوص افرادی که رنگ های مختلف صورت دارند، مقدار دوز متفاوتی توسط پرستار یا دکتر تزریق کننده بوتاکس توصیه می‌شود.

تزریق بوتاکس معمولا 3 تا 4 ماه با یکدیگر فاصله دارد، اما برای افرادی که برای اولین بار استفاده می کنند، ممکن است لازم باشد پس از 2 تا 3 ماه به مرکز خود برای درمان مراجعه کنند.

همچنین در مورد مراقبت بعد از بوتاکس بخوانید.

آیا تزریق بوتاکس پیشانی بی‎‌خطر است؟


بوتاکس مورد تایید سازمان غذا و دارو است و ممکن است بوتاکس برای نواحی ای غیر از خطوط پیشانی مانند خطوط کانتال جانبی و خطوط گلابلار نیز استفاده شود. درمان باید فقط توسط فرد متخصص و مجرب مانند یک پزشک یا پرستار ثبت شده انجام شود زیرا این یک تزریق پزشکی است و نیاز به احتیاط دارد. دریافت بیش از حد نیز یک مشکل اضافه است زیرا صورت شما بدون داشتن هیچ گونه حالتی منجمد می‌شود. عوارض جانبی احتمالی ممکن است شامل خشکی پوست، ابروهای کج، سردرد و افتادگی پلک باشد.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Print