بوتاکس برای کاهش تعریق بدن

استفاده از بوتاکس برای کاهش تعریق بدن

کلینیک رونیکا

کلینیک رونیکا

بوتاکس یک نوروتوکسین است که از میکروب هایی که باعث بوتولیسم (نوعی مسمومیت غذایی) می‌شوند، ساخته می‌شود. این سم اگر به طور مناسب توسط یک متخصص پزشکی استفاده شود بی خطر است.

در این مقاله میخواهیم استفاده از بوتاکس برای کاهش تعریق بدن را مورد بررسی قرار بدهیم. اما در ابتدا کمی در مورد بوتاکس بیشتر میگوییم.

بوتاکس به عنوان یک درمان زیبایی برای صاف کردن چین و چروک های صورت با فلج موقت ماهیچه ها شناخته شده است. پزشکان همچنین از بوتاکس برای درمان بیماری‌های عصبی عضلانی مانند درمان میگرن با بوتاکس، اسپاسم عضلانی و هیپرهیدروزیس استفاده می‌کنند، وضعیتی که با تعریق غیرطبیعی و بیش از حد مشخص می‌شود.

اگر تعریق شما با داروهای ضد تعریق بهبود نیابد، ممکن است کاندیدای بوتاکس باشید. بوتاکس توسط FDA برای افرادی که بیش از حد از ناحیه زیر بغل عرق می‌کنند تایید شده است. همچنین ممکن است برای کاهش تعریق در نواحی دیگر مانند دست‌ها، پاها و صورت استفاده شود.

تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق بدن چگونه عمل می‌کند؟


تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق بدن از آزاد شدن انتقال دهنده عصبی استیل کولین جلوگیری می‌کند، در واقع آنها با غدد عرق شما ارتباط برقرار می‌کند تا سیگنال آزاد شدن عرق را بدهد و بوتاکس این ارتباط را محدود میکند.

به طور معمول، هنگامی که دمای بدن شما افزایش می‌یابد، سیستم عصبی شما غدد عرق را فعال می‌کند. به این ترتیب بدن شما به طور خودکار خود را خنک می‌کند. اما در افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس، اعصابی که به غدد عرق سیگنال می دهند بیش فعال هستند.

هنگامی که تزریق بوتاکس را مستقیماً در ناحیه ای از بدن خود دریافت می‌کنید که معمولاً عرق می‌کند، اعصاب بیش فعال شما اساساً فلج می شوند. وقتی اعصاب شما نمی توانند به غدد عرق شما سیگنال دهند، عرق نمی‌کنید. با این حال، بوتاکس فقط از تعریق در ناحیه خاصی که در آن تزریق می‌شود جلوگیری می‌کند.

استفاده از بوتاکس برای کاهش تعریق بدن

بوتاکس در کجای بدن برای درمان تعریق استفاده می‌‍شود؟


در حال حاضر بوتاکس فقط برای درمان تعریق زیر بغل تایید شده است. منابع معتبر مطالعات نتایج متفاوتی پیدا کرده‌اند، اما شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد بوتاکس می‌تواند تولید عرق زیر بغل را بیش از ۵۰ درصد برای حداقل ۶ ماه کاهش دهد.

پزشکان از آن برای درمان سایر نواحی بدن نیز استفاده می‌کنند:

 • کف دست: تعداد محدودی از تحقیقات اثربخشی بوتاکس برای تعریق کف دست را بررسی کرده اند. مطالعات منبع معتبر دریافته اند که بوتاکس ممکن است تعریق را تقریباً 25 تا 50 درصد برای 3 هفته تا 6 ماه کاهش دهد.
 • صورت: تعداد بسیار محدودی از تحقیقات نشان داده اند که بوتاکس ممکن است به درمان تعریق صورت کمک کند. مطالعات نشان داده‌اند که بوتاکس می تواند تعریق صورت را به مدت 5 تا 6 ماه کاهش دهد و شایع ترین عارضه جانبی آن فلج شدن عضلات پیشانی است.
 • کف پا: بوتاکس ممکن است به کنترل تعریق در کف پا کمک کند، با این حال مطالعات کمی انجام شده است. در یک مطالعه کوچک در سال 2018، 73 درصد از گروهی از افراد 12 تا 17 ساله از نتایج خود راضی بودند.

همچنین در مورد مراقبت بعد از بوتاکس نیز بخوانید.

چگونه برای تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق بدن آماده شوم؟


تزریق بوتاکس یک روش ساده و سریع است که درست در مطب و کلینیک پزشک انجام می‌شود. پزشکان معمولاً از شما می‌خواهند که یک پیراهن آستین کوتاه بپوشید و 2 یا 3 روز قبل از قرار ملاقات از اصلاح زیر بغل خودداری کنید.

اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که چند روز قبل از تزریق خود را قطع کنید تا از کبودی جلوگیری شود. در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید و مصرف هیچ دارویی را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

تزریق بوتاکس چگونه است؟


جلسه تزریق بوتاکس احتمالاً حدود 45 دقیقه طول می‌کشد، اما تزریق آن فقط 20 تا 30 دقیقه به طول می‌انجامد.

تزریق بوتاکس زمانی بهترین نتیجه را دارد که توسط یک پزشک با تجربه انجام شود. تزریق زیاد طول نمی‌کشد و می توان در طی یک بازدید مطب آن را تکمیل کرد. یک متخصص، پوست شما را با جوهر علامت گذاری می‌کند و با استفاده از یک سوزن ظریف، داروی بوتاکس را درست زیر سطح پوست تزریق می‌کند. شما 15 تا 20 تزریق دریافت خواهید داشت که یک الگوی شبکه ای در اطراف منطقه مورد نظر شما ایجاد می‌کند.

برخی از کلینیک ها ممکن است زمان بیشتری را به این کار تخصیص بدهند. پزشک ممکن است چیزی برای جلوگیری از درد به شما بدهد، مانند یخ یا یک عامل بی حس کننده.

به محض اتمام تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق بدن می‌توانید به کار و زندگی عادی خود بازگردید.

اثرات بوتاکس چه زمانی برای تعریق ظاهر می‌شود؟


بلافاصله پس از تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق بدن می‌توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. معمولا بین 2 تا 4 روز طول می‌کشد تا نتایج خود را مشاهده کنید و 2 هفته طول می‌کشد تا تزریق ها اثر کامل داشته باشند.

اثرات بوتاکس موقتی است، به این معنی که در آینده به تزریق بیشتری نیاز خواهید داشت. برای تعریق زیر بغل، تزریق تقویت کننده معمولاً هر 7 تا 16 ماه یکبار مورد نیاز است. نتایج ممکن است برای دست ها و پاها طولانی نباشد و ممکن است لازم باشد درمان خود را بعد از حدود 6 ماه تکرار کنید.

بعد از درمان بوتاکس برای کاهش تعریق بدن چه انتظاراتی باید داشت


شما باید بتوانید بلافاصله پس از عمل به خانه بروید. به طور کلی، مراقبت های بعدی کمی مورد نیاز است. ممکن است برای روز بعد یا بیشتر در اطراف ناحیه تحت درمان احساس حساسیت داشته باشید.

پزشک احتمالاً از شما می‌خواهد که حدود 2 هفته پس از ویزیت، پس از تأثیر کامل بوتاکس، آن را پیگیری کنید.

پزشکان اغلب توصیه می‌کنند از دئودورانت‌ها یا محصولاتی که دارای عطر در زیر بغل شما هستند به مدت 12 تا 24 ساعت برای جلوگیری از تحریک خودداری کنید. اجتناب از ورزش شدید و حمام آب گرم به مدت 1 تا 2 روز نیز ممکن است کمک کننده باشد.

کاهش تعریق بدن با بوتاکس

همچنین در مورد بوتاکس پیشانی نیز بخوانید.

خطرات و عوارض بوتاکس برای تعریق چیست؟


مطالعات بسیاری برای ارزیابی ایمنی بوتاکس برای تعریق زیر بغل انجام شده است. اکثر مردم آن را به خوبی تحمل می‌کنند. مطالعات کمتری ایمنی بوتاکس را هنگام تزریق در سایر قسمت های بدن برای توقف تعریق بررسی کرده اند.

عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

 • درد یا کبودی در محل تزریق
 • تحریک پوست
 • خون ریزی
 • سردرد
 • علائم آنفولانزا
 • افتادگی پلک (برای تزریق صورت)
 • خشکی چشم یا اشک ریزش (برای تزریق صورت)
 • فلج صورت (برای تزریق صورت)


عوارض جانبی جدی تزریق بوتاکس بسیار نادر است. عوارض جانبی جدی زمانی رخ می‌دهد که بوتاکس کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. و این می‌تواند ساعت ها، روزها یا هفته ها پس از تزریق شما اتفاق بیفتد. عوارض جانبی نادر اما جدی عبارتند از:

 • ضعف عضلانی در کل بدن
 • مشکل در دیدن
 • مشکل در تنفس
 • از دست دادن کنترل مثانه

هایپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد چیست؟


اختلال هیپرهیدروزیس وضعیتی است که منجر به تعریق بیش از حد می‌شود. این تعریق می‌تواند در موقعیت‌های غیرمعمول، مانند هوای خنک‌تر، یا اصلاً بدون هیچ محرکی رخ دهد. همچنین می‌تواند ناشی از سایر شرایط پزشکی مانند یائسگی یا پرکاری تیروئید باشد.

هایپرهیدروزیس می تواند ناراحت کننده باشد. با این حال، چندین گزینه درمانی می‌توانند تا حدودی تسکین دهند.

حدود 5 درصد از مردم دارای هایپرهیدروزیس هستند. بسیاری از افراد مبتلا به دنبال درمان نمی‌روند زیرا متوجه نمی‌شوند که یک وضعیت پزشکی قابل درمان مانند تزریق بوتاکس برای آنها وجود دارد.

برای دریافت نوبت جهت مشاوره و درمان با ما در تماس باشید.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Print